W jaki sposób poprawić wygląd drewna?

Dodano:2021-09-09
Kategorie:Porady

Drewno to niezwykle popularny materiał, na który można się natknąć praktycznie na każdym kroku. Drewniane meble, breloczki, ozdoby, boazerie oraz eleganckie parkiety i podłogi to już poniekąd klasyka. Dzięki ostatnim z wymienionych elementów istnieje możliwość wykończenia swojego mieszkania w wyrafinowany sposób. Ale czy piękno to jedyny walor posadzek z drewna? Oczywiście, że nie, ponieważ naturalny materiał zapewnia funkcjonalność na długi czas. By jednak służył przez wiele lat, posiadany parkiet warto odpowiednio zaimpregnować, uwydatniając tym samym jego fakturę. Jak się za to zabrać? Przekonajmy się!

Drewno i jego różnorodność

Drewniane parkiety zaczęto wykorzystywać już kilkaset lat temu, a na dodatek moda na nie nie przeminęła - są zwyczajnie ponadczasowe. Chociaż początkowo dostęp do wielu gatunków drzew był ograniczony ze względu na słabo rozwinięty transport, dziś sprawa wygląda już zupełnie inaczej. Można zaopatrzyć się zarówno w rodzime gatunki jak jesion, dębina albo klon, jak i egzotyczne - na przykład wenge czy terbau. Każde z nich wyróżnia się innym układem słojów, ale też samym odcieniem. Drewno już samo w sobie jest piękne, na przykład klon zachwyca swoją jasną barwą i interesującą fakturą w „paski”, a drewno wiśniowe cechuje się fascynującym, bordowym kolorem. Czy mimo to można sprawić, żeby ten surowiec stał się jeszcze piękniejszy? Jak najbardziej!

Uwydatnienie faktury drewna przez impregnację

Jednym z najskuteczniejszych sposób na zabezpieczenie i uwydatnienie drewna okaże się użycie lakieru. Dlaczego nie wystarczy skupić się wyłącznie na samym wyglądzie? Przede wszystkim z tego względu, że parkiety są regularnie eksploatowane. A to coś ciężkiego spadnie na podłogę, a to domowniczka przed wyjściem z domu zapomni wziąć portfela, przez co przebiegnie się po podłodze w szpilkach. Każda z tych sytuacji może doprowadzić do uszkodzenia parkietu, przez co ten ulegnie zniszczeniom przez zarysowania lub pozostawienie brzydkich wgłębień.

Na doskonałą wydajność stawia między innymi firma Bona - lakiery do podłóg tego producenta pozwalają na podkreślenie piękna drewna oraz jego wzmocnienie. Rozprowadzając na powierzchni parkietu cienką warstwę specyfiku można mieć pewność, że nie ulegnie on uszkodzeniom. W czym konkretniej - czyli w praktyce - pomoże przygotowany przez Bona lakier? Zabezpieczy przed uszkodzeniami mechanicznymi, przed wilgocią, ale też podkreśli wygląd poprzez subtelny połysk i nasycenie barwy. A w jaki sposób zabrać się za samo pokrywanie parkietu środkiem Bona? Lakier do podłóg można rozprowadzić zarówno ręcznie - na przykład pędzlem - jak i wykorzystując metodę ciśnieniową.

Stworzone przez Bona lakiery pozwolą na upiększenie każdego rodzaju drewna niezależnie od pochodzenia. „Tygrysie” paski klonu mają stać się jeszcze bardziej widoczne? A może chodzi o uwydatnienie jasnych „nitek” struktury wenge? W każdym z tych przypadków przydadzą się nowoczesne impregnaty oraz lakierobejce.