Poznaj kilka sposobów na skuteczną pielęgnację podłóg woskowanych

Dodano:2024-04-22

deska barlinecka olejowana pielęgnacja

Woskowanie to jedna z najpopularniejszych metod wykańczania drewnianych parkietów i podłóg. Ten nieskomplikowany zabieg skutecznie zabezpiecza powierzchnię przed uszkodzeniami, zapewniając atrakcyjny wygląd przez wiele lat. Jak prawidłowo czyścić i konserwować parkiet i podłogę woskowaną? Prezentujemy zasady pielęgnacji, o których należy pamiętać, aby zachować nasze wykończenie w doskonałej kondycji. Zapraszamy do dzisiejszego wpisu!

O samym woskowaniu podłogi

Najważniejszych celem woskowania jest ochrona podłogi i parkietu przed zniszczeniem i zabrudzeniem wynikającymi z codziennej eksploatacji. Wosk tworzy na powierzchni rozciągliwą, oddychającą warstwę, która zabezpiecza materiał przed uszkodzeniami mechanicznymi, nadając drewnu piękny, lśniący wygląd. Zapewnia także skuteczną ochronę przed pochłanianiem wilgoci, zapobiegając wypaczaniu tworzywa i ułatwiając utrzymanie wykończenia w doskonałej czystości. W rezultacie zarówno parkiet, jak i deski podłogowe zyskują większą odporność na substancje chemiczne i skutki wieloletniego użytkowania. Liczne korzyści płynące z woskowania przewyższają nawet zalety olejowania, sprawiając, że zabieg ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem na tle konkurencyjnych rozwiązań.

Jak pielęgnować podłogę woskowaną

Parkiet i podłoga woskowana są bardzo proste w pielęgnacji. W pierwszej kolejności należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i odkurzaniu posadzki. Codzienne sprzątanie pozwoli nam łatwo pozbyć się kurzu i zabrudzeń, zapobiegając powstawaniu rys i matowieniu powierzchni. Należy przy tym unikać używania większych ilości wody, niż to konieczne, aby nie narażać drewna na niepotrzebny kontakt z wilgocią. Jeśli przez przypadek upuściliśmy nasze jedzenie lub napój na podłogę, to należy ją natychmiast zetrzeć. Dzięki temu nie dopuścimy do powstawania uporczywych plam i nieodwracalnych uszkodzeń, zachowując nienaganny wygląd wykończenia.

Aby zadbać o parkiet i podłogę woskowaną w ramach pielęgnacji niezbędne będą odpowiednie środki czyszczące. Należy sięgać po specjalne preparaty do drewna o łagodnym działaniu, przeznaczone do konkretnego rodzaju wykończenia. Powinniśmy przy tym unikać produktów uniwersalnych, które niekorzystnie wpływają na wygląd powierzchni i wymagają użycia znacznych ilości wody. Agresywne detergenty również nie będą dobrym pomysłem. Najlepiej postawić na mycie z wykorzystaniem delikatnego preparatu do podłóg, rozcieńczonego w ciepłej wodzie, i miękkiego mopa. Podczas porządków warto dodatkowo zabezpieczyć powierzchnię przed zarysowaniem np. za pomocą ochraniaczy pod meblami i pamiętać o tym, aby nie szorować nimi po powierzchni.

Niezależnie od podjętych działań wraz z upływem czasu wosk na podłodze będzie się ścierał. Dlatego należy systematycznie ponawiać zabieg, najlepiej co kilka miesięcy, aby podtrzymać optymalny poziom ochrony i utrzymać estetyczny wygląd wykończenia. Nie powinniśmy także zapominać o regularnym konserwowaniu. Specjalistyczne konserwanty woskowe dostępne w sklepach mogą być korzystne dla utrzymania parkietu w doskonałym stanie.

Przemyślana pielęgnacja sposobem na piękną podłogę

Liczne zalety woskowania czynią z niego sprawdzony zabieg służący skutecznemu zabezpieczaniu drewnianej podłogi i parkietu. Odpowiednia pielęgnacja umożliwia utrzymanie wspaniałych efektów na znacznie dłużej, pozwalając cieszyć się trwałym i estetycznym wykończeniem. Idealnym uzupełnieniem codziennego sprzątania będą specjalne preparaty przeznaczone do drewnianych podłóg. Bezpieczne i skuteczne środki oczyszczą powierzchnię, nadając jej piękny połysk.