Jak pielęgnować podłogę olejowaną?

Dodano:2024-03-14

olejowana podłoga pielęgnacja

Drewniane podłogi olejowane zachwycają swoją estetyką, a także trwałością. W związku z tym doskonale sprawdzą się w domach prywatnych, jak i w miejscach, w których będą narażone na intensywną eksploatację. Jeżeli jednak tego typu powierzchnia ma na długo zachować swój wygląd, należy o nią właściwie dbać. Jak powinna wyglądać pielęgnacja podłóg olejowanych? Co trzeba wiedzieć na temat ich konserwacji?

Co warto wiedzieć na temat podłóg olejowanych?

Podłogi wykonane z drewna są ponadczasowe i uniwersalne — pasują zarówno do klasycznych, eleganckich wnętrz, jak i tych rustykalnych czy utrzymanych w stylu skandynawskim. Podkreślają wyjątkowy charakter pomieszczeń, a przy tym, wprowadzają do nich ciepło. Nałożenie na powierzchnię drewna oleju pozwala na podkreślenie wyjątkowego koloru tego materiału oraz zdobiących go słojów, które nadają opisywanym powierzchniom unikatowy charakter. Ponadto olejowanie zwiększa odporność drewna na wilgoć, co okazuje się dla wielu osób istotną kwestią, szczególnie jeżeli planuje się umieszczenie tego typu posadzki w miejscu, gdzie będzie ona intensywnie eksploatowana.

Olejowane podłogi z drewna sprawdzą się doskonale w pomieszczeniach, w których często przebywają alergicy, ponieważ nie przyciągają one kurzu ani roztoczy. Ponadto nie tracą szybko swojej estetyki — niewielkie zarysowania zazwyczaj nie są na nich widoczne. Jeżeli jednak się pojawią, z reguły można je naprawić bez konieczności renowacji całej podłogi. Należy jednak pamiętać, że jeżeli chce się zapewnić tego typu powierzchni trwałość, konieczne są właściwe konserwacja i pielęgnacja podłogi olejowanej, ponieważ to w znacznej mierze od nich zależy, jak odporna na zanieczyszczenia oraz zniszczenia będzie dana powierzchnia.

Na czym polega pielęgnacja podłóg olejowanych?

Dbanie o opisywane powierzchnie powinno skupiać się przede wszystkim na regularnym czyszczeniu olejowanej podłogi. Pielęgnacja, która ma być skuteczna, powinna być przeprowadzana co najmniej raz w tygodniu, a nawet częściej, jeżeli podłoga jest intensywnie eksploatowana. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby pozbywać się z jej powierzchni piasku oraz wszelkich drobinek mogących prowadzić do rysowania jej powierzchni. W związku z tym trzeba pamiętać o odkurzaniu i korzystaniu z wycieraczki przed wejściem do pomieszczenia. Z kolei do usuwania plam z parkietu należy wykorzystywać wyłącznie odpowiednie środki, dzięki którym pielęgnacja podłóg olejowanych będzie dla nich w pełni bezpieczna i skuteczna.

Musisz także wybierać akcesoria do czyszczenia opisywanej powierzchni, ponieważ używanie niewłaściwych może prowadzić do powstawania na jej powierzchni zarysowań. Dobrze wyposażyć się w mop z miękkim padem. W ofercie naszego sklepu znajdziesz zarówno klasyczne warianty tych produktów, jak i te dostosowane do usuwania uporczywych plam czy też produkty stworzone z myślą o właścicielach zwierząt domowych, dla których istotna jest właściwa pielęgnacja podłogi olejowanej. Osmo i Bono są przykładami renomowanych firm oferujących bezpieczne i łatwe w użyciu środki do pielęgnacji opisywanych powierzchni.

Pielęgnacja podłogi drewnianej olejowanej i olejowoskowanej to zadanie, podczas którego należy szczególnie uważać, żeby nie użyć zbyt dużej ilości wody. Wilgoć może bowiem powodować, że drewno zacznie się odkształcać. Jeżeli zauważysz uszkodzenia negatywnie wpływające na wygląd parkietu olejowanego, pielęgnacja może być w tym przypadku niewystarczająca. Wtedy warto przeprowadzić renowację, która polega na zeszlifowaniu zniszczonych części i nałożeniu na nie oleju renomowanej firmy. Dzięki temu szybko odzyskasz swoją dawną podłogę drewnianą olejowaną. Pielęgnacja przeprowadzana regularnie pozwoli na cieszenie się nie tylko czystym, lecz także estetycznym parkietem w swoim domu czy biurze.

Konserwacja podłóg olejowanych — na czym polega?

Bardzo ważną rolę odgrywa również konserwacja podłóg olejowanych. Dzięki niej możliwe jest zabezpieczenie powierzchni przed uszkodzeniami oraz blaknięciem. W tym celu należy nanieść na parkiet olej konserwujący, który znajdziesz w naszej ofercie. Z reguły zaleca się, aby przeprowadzać tę czynność raz do roku, jednak intensywnie eksploatowane powierzchnie mogą potrzebować tego częściej. Konserwacja olejowanej podłogi nie jest trudna — wystarczy nałożyć na nią równomiernie odpowiedni produkt, a następnie poczekać, aż wyschnie. Warto przy tym pamiętać, aby tę czynność wykonywać wyłącznie po wcześniejszym dokładnym oczyszczeniu powierzchni.

Posadzka olejowana może być doskonałym wyborem do Twoich wnętrz. Jeżeli jednak ma zachwycać przez cały czas jej użytkowania, konieczne jest właściwe dbanie o nią — usuwanie kurzu, piasku oraz plam z powierzchni podłogi olejowanej. Pielęgnacja ta sprawi, że nawet po wielu latach powierzchnie drewniane będą doskonale się prezentować, stanowiąc jedną z głównych ozdób wnętrz. W razie wątpliwości dotyczących wykorzystania określonych środków do pielęgnacji i konserwacji podłogi olejowanej nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.