Jak dbać o podłogę lakierowaną?

Dodano:2024-03-14

pielęgnacja podłogi lakierowanej

Drewniane podłogi lakierowane od lat cieszą się niesłabnącą liczbą zwolenników. Zawdzięczają to przede wszystkim swojemu eleganckiemu wyglądowi oraz ciepłu, jakie wprowadzają do wnętrz. Lakierowanie sprawia dodatkowo, że powierzchnia zyskuje niepowtarzalny charakter. Jak jednak powinna wyglądać pielęgnacja podłogi lakierowanej, aby wraz z upływem czasu nie traciła swoich wartości? Dlaczego należy o nią zadbać?

Dlaczego pielęgnacja podłogi lakierowanej jest tak ważna?

Przede wszystkim pielęgnacja podłogi lakierowanej pozwala na zachowanie jej estetycznego wyglądu na długi czas. Warstwa lakieru skutecznie chroni drewno przed utratą jego koloru, matowieniem, a także uszkodzeniami. Zadbana powierzchnia rzadziej wymaga również napraw, co z kolei pozwala zazwyczaj na zaoszczędzenie pieniędzy, które trzeba by było zapłacić fachowcom. Warto też pamiętać, że to, jak wygląda podłoga w danym miejscu, wpływa na wygląd całego pomieszczenia. Jeśli więc znajdziesz czas na to, aby regularnie czyścić i impregnować parkiet, zyskasz pewność, że będzie on zachwycać swoją elegancją i połyskiem.

Dobrze także zwrócić uwagę na to, że zadbana i schludnie wyglądająca podłoga we wnętrzach może wpłynąć na wartość danej nieruchomości. Jeśli więc planujesz kiedyś sprzedać określony dom czy mieszkanie, zadbaj o właściwą pielęgnację podłogi lakierowanej, która jest położona we wnętrzach, a bez wątpienia Ci się to zwróci.

Pielęgnacja lakierowanych podłóg drewnianych

Jeżeli chcesz zadbać o swoją lakierowaną podłogę, musisz przede wszystkim pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. W tym przypadku należy jednak wykorzystywać wyłącznie produkty przeznaczone do dbania o tego rodzaju powierzchnie. Ponadto podczas pielęgnacji podłogi lakierowanej wodę stosuj jedynie wtedy, gdy jest to konieczne.

Warto także zwrócić uwagę na warunki, jakie panują w pomieszczeniu, w którym znajduje się drewniana podłoga. Nie powinno być w nim ani zbyt wilgotno, ani zbyt sucho. W pierwszym przypadku deski mogą bowiem zacząć się rozszerzać, a przez to podłoga straci swój estetyczny wygląd, a w drugim — pękać. Dobrym rozwiązaniem jest też ograniczenie ekspozycji drewnianych powierzchni na promieniowanie UV. Oprócz tego dobrze umieścić pod nóżkami mebli oraz pod krzesłami specjalne filcowe podkładki zabezpieczające podłogę przed zarysowaniami.

Czego warto unikać podczas lakierowania drewnianej podłogi?

Podczas pielęgnacji podłogi lakierowanej musisz pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim, trzeba unikać wykorzystywania akcesoriów, które mogłyby prowadzić do powstawania rys na delikatnej powierzchni drewna. Jeżeli chcesz mieć pewność, że podłoga się nie zniszczy w czasie jej czyszczenia, wybierz mop z końcówką z mikrofibry. Nawet jeśli na parkiecie pojawią się rozległe czy trudne do usunięcia plamy, nie stosuj agresywnych środków, które zamiast wyczyścić, mogą uszkodzić delikatną powierzchnię drewna. W razie wątpliwości, na jakie produkty postawić, zapraszamy do kontaktu — pomożemy w znalezieniu odpowiedniej opcji. Podczas czyszczenia podłogi należy również uważać, aby nie moczyć za bardzo drewna, ponieważ to mogłoby doprowadzić do deformacji desek.

Z reguły warto unikać stosowania wosku do pielęgnacji podłogi lakierowanej, ponieważ może on prowadzić do jej zmatowienia. Jeżeli zauważysz, że na powierzchni pojawiły się drobne rysy — nie ignoruj tego, ponieważ mogą one szybko zmienić się w widoczne uszkodzenia, które będą znacząco wpływać na estetykę pomieszczeń. Jeżeli chcesz, aby Twoja podłoga lakierowana przez długi czas zachwycała swoim wyglądem, pamiętaj, żeby zrezygnować z chodzenia w domu w butach na wysokim obcasie.

Parkiety drewniane nadają pomieszczeniom ponadczasowy, unikatowy charakter. Pielęgnacja podłogi lakierowanej, choć może wydawać się na początku skomplikowana, nie powinna sprawiać problemów pod warunkiem, że będziesz pamiętać o kilku kwestiach. Odpowiednio o nią dbając, zyskasz pewność, że na długo zachowa swój niepowtarzalny wygląd, nawet jeśli będzie intensywnie użytkowana.