Stary, zniszczony parkiet potrafi skutecznie zepsuć całą aranżację wnętrza. Na szczęście możemy go odnowić bez pomocy fachowców, ale w tym celu potrzebne nieco nowej wiedzy, determinacji, i oczywiście odpowiednie narzędzia. Niewątpliwie najważniejsze są tu szlifierki i cykliniarki do parkietu. Podpowiadamy, czym kierować się przy ich wyborze.
Osoby, które nie mają doświadczenia w tego typu pracach, często nie wiedzą, co powinny wykorzystać do usunięcia resztek starego lakieru, olejowania czy polerowania drewna. Jeżeli mówimy o remoncie całego pomieszczenia, będzie nam potrzebna pełnowymiarowa cykliniarka do parkietu. To pokaźne urządzenie o wysokich obrotach, obsługiwane w pozycji stojącej, umożliwi skuteczne i szybkie odświeżenie całej podłogi.
Na rynku możemy się także spotkać z określeniem "szlifierka do parkietu" albo "polerka", ale tu warto upewnić się, o jakich parametrach szlifierki mówimy. Pod tymi nazwami czasem kryją się także małe, ręczne sprzęty, które nie pozwolą na wygodną, sprawną pracę na dużej powierzchni. Przydają się one natomiast do szlifowania i polerowania krawędzi, rogów i innych niedostępnych miejsc.
Wybierając odpowiednią cykliniarkę, należy zwrócić uwagę na typ urządzenia, jego prędkość obrotową i średnicę tarczy, a także na wagę i poziom hałasu. Najbardziej praktyczna okazuje się na ogół taśmowa cykliniarka do parkietu w połączeniu ze szlifierką krawędziową. Jeśli zdecydujemy się na starszy typ szlifierki profesjonalnej - cykliniarkę bębnową (talerzową), warto pamiętać, że zyskamy nieco większą prędkość obrotową, ale za cenę konieczności wymiany papieru ściernego w cykliniarce.
W niewielkich pomieszczeniach bez problemu poradzimy sobie z prędkością ok. 1200-2000 obr/min. i mniejszą średnicą tarczy (nawet 200 mm). Oczywiście, im większe możliwości będzie mieć cykliniarka, tym szybciej skończymy remont, który bywa niezwykle uciążliwy ze względu na poziom hałasu tego typu urządzeń. Jeżeli wypożyczamy lub kupujemy cykliniarkę, ostatnią ważną kwestią jest tu obecność systemu ciągłego odprowadzania szkodliwego dla zdrowia pyłu po szlifowaniu.
Koszt profesjonalnych cykliniarek okazuje się często zaporowy dla prywatnego użytkownika. Jeśli interesuje nas pełnowymiarowa szlifierka do parkietu cena takiego sprzętu wynosi minimum 15 000 zł. To zakup, na który powinny się zdecydować duże firmy, sklepy i magazyny, natomiast w domach jednorodzinnych znacznie lepiej sprawdzi się wypożyczanie cykliniarki.
Koszt wypożyczenia profesjonalnej szlifierki to ok. 150 zł za dobę, a więc tygodniowe cyklinowanie będzie nas kosztować nieco ponad 1000 złotych. Jeśli zależy nam na dodatkowym obniżeniu kosztów, warto kupić na własność mniejszą, ale ciągle solidną szlifierkę do drewna za kilkaset złotych.