Nie da się ukryć, że drewniane podłogi są niezwykle trwałe. Aby jednak służyły odpowiednio przez wiele lat, co jakiś czas warto przeprowadzić ich gruntowną renowację. Odnowienie drewnianej podłogi to jednak skomplikowany i kilkuetapowy proces. Renowację można przeprowadzić samemu lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy specjalizującej się w tym zakresie. Jednym z ważniejszych etapów mających na celu odświeżenie starej podłogi jest cyklinowanie. W tym artykule przedstawimy, na czym polega ten zabieg oraz w jaki sposób można przeprowadzić go samodzielnie.
Na wieloletniej drewnianej podłodze często zauważalne są odpryski starego lakieru oraz innych środków zabezpieczających. Wskutek ciągłej eksploatacji parkiet ściera się, odgrywając surową deskę z wystającymi drzazgami. Wygląda to nieestetycznie, a chodzenie po takiej podłodze może być uciążliwe dla domowników. W takim przypadku niezbędne jest cyklinowanie. To zabieg polegający na zeszlifowaniu warstwy wierzchniej drewna i usunięciu wszelkich zniszczeń wraz ze starym lakierem. Do przeprowadzenia tego etapu renowacji niezbędna jest cykliniarka do podłóg. Ta maszyna została stworzona właśnie do wygładzania powierzchni drewna. Cykliniarka do podłóg z łatwością usuwa stare powłoki lakiernicze i zniszczoną warstwę. Dodatkowo maszyny do cyklinowania zapewniają gładką i pozbawioną drzazg powierzchnię. Jednak warto pamiętać o wyposażeniu sprzętu w taśmy o odpowiedniej granulacji.
Oczywiście! Aczkolwiek konieczne jest odpowiednie przygotowanie pomieszczeń do tego zabiegu. Pierwszy krok to zaopatrzenie się w cykliniarkę do podłóg drewnianych. Niestety zakup takiego sprzętu jest nieopłacalny, gdy planujemy wykorzystać go jednorazowo. Wtedy najkorzystniejszym rozwiązaniem okazuje się wypożyczenie cykliniarki. Prace związane z wygładzaniem podłogi trwają około od dwóch do czterech dni. Cena zakupu w porównaniu do wynajmu jest zdecydowanie wyższa. Maszyna do cyklinowania parkietu wpłynie na jakość i tempo przygotowania podłoża pod dalsze etapy renowacji. Dlatego warto zdecydować się na jej wypożyczenie.
Posiadając już cykliniarkę do podłogi, można rozpocząć proces szlifowania. Jednak najpierw należy wynieść wszystkie przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Warto również zabezpieczyć karnisze lub żyrandole przed unoszącym się pyłem. Można to zrobić przy pomocy folii malarskiej. Następnie należy dokładnie odkurzyć podłogę — wtedy można przejść do głównego zadania. Cyklinowanie nie jest skomplikowanym procesem, ale wymaga za to dużo precyzji. Dlatego w domach lub mieszkaniach, gdzie podłoga użytkowana jest tylko przez kilka osób — bez żadnych przeszkód — renowację można przeprowadzić samemu. Dzięki cyklinowaniu remont parkietu przebiega sprawnie i dokładnie, a domownicy mogą cieszyć się odświeżoną drewnianą posadzką jeszcze przez kolejne kilka lat.