Jak dbać o podłogi drewiane?

Dodano:2021-05-31
Kategorie:Porady

konserwacja nagłówek
ŚRODKI ZARADCZE

Ułóż wycieraczki
Umieszczone przy drzwiach wyjściowych pozwolą zatrzymać wilgoć, piasek i brud. W miejscach o zwiększonym natężeniu ruchu, przy schodach oraz przy drzwiach użyj dywanów. Unikaj takich, które mają gumowe podszycie lub nie przepuszczają powietrza.

Użyj podkładek filcowych
Przyklej ochronne podkładki filcowe do spodu mebli. Zminimalizuj użycie wody. Zawsze czyść za pomocą tak suchych metod, jak to tylko możliwe.

konserwacja liść

CODZIENNE MYCIE

Odkurz
Odkurzaj bądź zamiataj podłogi każdego dnia. Nie pozwól na to, by piasek bądź brud się nawarstwiał. Mogą działać jak papier ścierny, rysując powierzchnię i powodując jej matowienie.

Umyj
Wyczyść podłogę lakierowaną do czysta za pomocą dobrze wykręconego mopa z mikrofibry bądź sznurkowego. Do czyszczenia użyj środka czyszczącego Bona Cleaner (1 : 100  do codziennego czyszczenia, 1 : 50 na mocno zabrudzone podłogi). Często wymieniaj wodę oraz, w miarę potrzeby, mopa. Bona Cleaner może być również użyty w maszynach szorująco-suszących, efektywnych na większych obszarach podłogowych. Na podłogach drewnianych należy stosować je ostrożnie. Używaj jedynie białych i czerwonych padów/szczotek w maszynach, aby nie zarysować powierzchni. Użyj tak małej ilości wody, jak to możliwe i uważaj, by nie zostawiać kałuż.
Podłogę olejowaną umyj w ten sam sposób za pomocą mydełka Bona Soap.

Plamy
Kiedy coś się wyleje, natychmiast zbierz ciecz z podłogi. Nałóż na brudne miejsce rozcieńczony środek czyszczący Bona Cleaner i wytrzyj za pomocą mopa. W takich sytuacjach idealnie sprawdza się też Spray Mop Bona.

konserwacja plamy

KONSERWACJA PODŁOGI LAKIEROWANEJ

Jeśli podłoga zaczyna pokazywać oznaki zużycia (np. matowienie powierzchni), należy nałożyć ochronną warstwę konserwującego środka takiego, jak Bona Polish  bądź Bona Freshen Up. Do aplikacji użyj specjalnego pada aplikującego Bona, równo nałóż środek na całą powierzchnię podłogową. Wcześniej dokładnie wyczyść  podłogę wodą z płynem Bona Cleaner, by brud nie dostał się do warstwy ochronnej.


KONSERWACJA PODŁOGI OLEJOWANEJ

Do konserwacji i ochrony olejowanych podłóg stosuj specjalny produkt na bazie oleju, na przykład Środek do odświeżania podłóg olejowanych Bona, pozwalający zachować wspaniały wygląd podłogi.

Jeśli w Twoim domu drewniane podłogi znajdują się w miejscu, w którym istnieje wysokie ryzyko rozlania wody – na przykład w kuchni – zastosuj środek do odświeżania podłóg woskowanych Bona Wax Oil Refresher, aby pokryć nową podłogę warstwą ochronną i wydłużyć jej żywotność.

Środek do odświeżania podłóg olejowanych może być stosowany w miarę potrzeby kilka razy do roku. Przed kolejnym użyciem zawsze należy umyć podłogę produktem Bona Soap.